Bakteri Dedektörlü Süt Kutusu İcat Etti

Bakteri dedektörlü süt kutusu sayesinde sütünüzdeki bakteri oluşum sürecini görsel olarak izlemek ister misiniz? 12 yaşında mucit bir çocuk size bu şansı sunuyor.

Şuan 8. sınıf öğrencisi olan Mert Hakan 6. sınıftayken “Bu Benim Eserim Proje Yarışması’na katılmıştı. Yarışma için geliştirdiği “Bakteri Dedektörlü Süt Kutusu” projesi için 2 yıl önce yaptığı patent başvurusu olumlu sonuçlandı ve geçtiğimiz günlerde Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillendi. Mert Hakan projesinin amacını şu şekilde açıkladı: “Aldığımız sütlerin içinde üreyen bakteri miktarını, kısa sürede belirleyebileceğimiz, süreci görsel olarak da izleyebileceğimiz, bakteri dedektörlü süt kutusu yapmayı amaçladım. Modellediğimiz bakteri dedektörünü, değişik koşullarda sterilizasyonu yapılan farklı markalı sütlerle deneyerek kullanılabilirliğini test ederek, kutu açıldıktan sonra son kullanım tarihlerine kadar olan süreçte sütlerin fiziksel özelliklerini (kaynama noktası, asitlik, yoğunluk, refraktif indis ve iletkenlik) belirleyerek bakteri oluşum süreci ile ilişkilendirdim.” GÜNLÜK SÜTLER İÇİN İDEAL! Proje kapsamında hazırlanan dedektörlü süt kutusu, hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde kullanılabiliyor. Sütlerin bakteriyolojik kalitesini saptamakta kullanılabilecek bakteri dedektörünün hazırlanmasında metilen mavisinin indirgenmesinden yararlanılıyor. Bakteri dedektörlü süt kutusu, özellikle günlük sütler açıldıktan sonra sütün içilebilir nitelikte olup olmadığını bulmak için kullanılabiliyor. Proje hazırlanırken yapılan araştırmalarda, patojenik bakterileri öldürmek veya etkisiz hale getirmekte pastörizasyon yönteminin kullanıldığı günlük sütlerde, son kullanma tarihi dolmadan bakteri sayısının sağlığımızı tehlikeye sokacak boyutta olabileceği gözlendi.


 
E-Bültenimize katılın yeniliklerden haberdar olun

Çalışıyor...
   
Ana Sayfa  •  Hizmetlerimiz  •  Hukuk  •  Sıkça Sorulan Sorular  •  Evraklar - Formlar  •  İletişim  •  HDF DANIŞMANLIK © 2019
Bizimişimiz