Yurt Dışı Endüstriyel Tasarım Başvurusu

YURT DIŞI ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ

Her tasarım tescil edildiği ülkede koruma sağlamaktadır. Bir tasarımın uluslararası koruma sağlaması için 2 ayrı sistem bulunmaktadır. Bunlar;

1- BİREYSEL BAŞVURU:

İstenilen her ülkede bir vekil firma bulunarak başvuru yapılmaktadır. Maliyeti çok yüksek ve uzun süreli bir tescil işlemidir.

2- TOPLULUK TASARIMI (RCD)
15 Avrupa Birliği üyesi için geçerlidir. Türkiye bu sisteme dahil olmamakla beraber, 01 Nisan 2003 tarihi itibariyle başvuru yapma hakkına sahip olmuştur.

Üye Ülkeler:
Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İrlanda, İspanya,İsveç, İtalya, Lüksemburg, ,Portekiz,Hollanda, Yunanistan

Müracaat İçin Gerekli Evraklar,
- Başvuru Dilekçesi,
- Ürünün görüntüsü(Tekstil üründen numune gerekmektedir.)
- Numune gönderildiğinde yayın ertelemesi yapılmalıdır.

TOPLULUK TASARIMI BAŞVURUSU İŞLEMLERİ PROSEDÜRÜ :

1- Başvurunun Yapılması: Türkiye üye olmadığı için üye ülkelerden seçilecek resmi vekil ofis aracılığıyla başvuru yapılır.Topluluk tasarım başvuruları, başvuranın tercihine göre Benelüx Tasarım Ofisi’ne, üye ülkelerin sınai mülkiyet ofislerine veya OHİM’e yapılmaktadır.
2- İnceleme: Belgeler üzerinde ön inceleme yapılır, benzerlik araştırması yapılmaz. Uygun olduğu takdirde tesciline karar verir.
3- Yayın: Tasarımlar tescil kararından sonra internet ortamında yayına çıkar. Yayında herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda tescil belgesi gönderilir.


 
E-Bültenimize katılın yeniliklerden haberdar olun

Çalışıyor...
   
Ana Sayfa  •  Hizmetlerimiz  •  Hukuk  •  Sıkça Sorulan Sorular  •  Evraklar - Formlar  •  İletişim  •  HDF DANIŞMANLIK © 2019
Bizimişimiz